Kraton a jeho účinky

Kraton, známý také jako Mitragyna speciosa, je tropický strom pocházející z jihovýchodní Asie. Patří do čeledi kávovníkovitých a pro své léčivé účinky se používá již po staletí. Listy kratonu se obvykle žvýkají, vaří se z nich čaj nebo se zpracovávají do kapslí, tablet a extraktů určených ke konzumaci. V posledních letech si kraton získal oblibu v západním světě pro své údajné účinky na úlevu od bolesti, zlepšení nálady a zvýšení energie. V tomto článku se budeme zabývat účinky kratonu, jeho potenciálními přínosy a riziky spojenými s jeho užíváním.

 

Účinky kratonu:

Kraton obsahuje dvě účinné látky: mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto alkaloidy se vážou na mu-opioidní receptory v mozku a vyvolávají účinky zmírňující bolest. Kraton má také stimulační účinky, protože aktivuje adrenergní receptory, což vede ke zvýšení energie a bdělosti. Účinky kratonu se mohou lišit v závislosti na dávce a druhu kratonu.

 

Přínosy kratonu:

Úleva od bolesti: Kraton se v jihovýchodní Asii již po staletí používá k léčbě chronické bolesti. Bylo zjištěno, že je účinný při snižování bolesti u onemocnění, jako je artritida, fibromyalgie a bolesti zad.

Zlepšení nálady: Kraton má účinky zlepšující náladu. Může podporovat pocity pohody, euforie a uvolnění.

Zvýšení energie: Kraton má povzbuzující účinky a může zvýšit energii a soustředění. V jihovýchodní Asii jej užívali zemědělci proti únavě a ke zvýšení produktivity.

Léčení závislostí: Kraton může být velmí účinný při zvládání abstinenčních příznaků během odvykání závislosti na opiátech.

 

Rizika užívání Kratonu:

Závislost: Kratom obsahuje alkaloidy, které mohou interagovat s opioidními receptory v mozku, což vede k závislosti. Užívání kratomu může vést k rozvoji fyzické závislosti, což znamená, že tělo potřebuje drogu k normálnímu fungování. Abstinenční příznaky mohou zahrnovat úzkost, podrážděnost, nespavost a bolesti svalů. Dlouhodobé užívání kratomu může vést ke vzniku tolerance, která vyžaduje vyšší dávky k dosažení stejných účinků.

 

Závěrem lze říci, že kraton má potenciální přínos pro úlevu od bolesti, zlepšení nálady, zvýšení energie a zvládání závislostí. Jeho užívání však není bez rizik.

Zpět do obchodu